Днес изслушват Кристалина Георгиева, тя публикува визията си

Георгиева – български дипломат, в момента заместник-председател на Европейската комисия и бивш икономист от Световната банка – влезе в надпреварата за най-висшия пост в ООН в сряда.
Общото събрание на ООН ще изслуша днес новия български кандидат за генерален секретар на световната организацияКристалина Георгиева. Това съобщи председателят на 71-ата годишна сесия на Общото събрание Питър Томсън, цитиран от осведомителните агенции.
Томсън уточни, че изслушването на 3 октомври ще започне в 17:00 ч. по Гринуич (20:00 ч. българско време). Предвидено е да продължи около два часа.
Новият български кандидат за генерален секретар на ООН ще бъде третиран на равни начала с останалите претенденти, подчерта Томсън.
Георгиева – български дипломат, в момента заместник-председател на Европейската комисия и бивш икономист от Световната банка – влезе в надпреварата за най-висшия пост в ООН в сряда, припомня Синхуа, цитирана от „Дарик“. Тогава българското правителство я номинира и оттегли подкрепата си за предишния си кандидат Ирина Бокова, която бе номинирало през февруари.
Изслушването в Общото събрание на ООН е част от процедурата по избирането на нов генерален секретар на световната организация.
Иначе на практика окончателната дума по въпроса ще има Съветът за сигурност на ООН и по-конкретно петте му постоянни членове, които имат право на вето (САЩ, Китай, Русия,Великобритания и Франция). Накрая Съветът за сигурност ще представи на Общото събрание един единствен кандидат за одобрение.
Кристалина Георгиева публикува визията си за дейността на лидера на световната организация на сайта на Дружеството за ООН в България. С тази позиция Георгиева възнамерява да се яви на изслушването пред Общото събрание в Ню Йорк днес.
Гласът на генералния секретар трябва да бъде чуван непрекъснато в световен мащаб и той да настоява за действие по отношение на изменението на климата, пише Георгиева. Тя се ангажира да задълбочи сътрудничеството с Африканския съюз в областта на превенцията на конфликти, обещава да търси нови източници на публично финансиране за разгръщането на мироопазващите операции и да привлече частни инвестиции за нуждите на бежанците от войни.
Според Георгиева ООН е достигнала до ниво, в което е разглеждана като бавнореагираща, неефективна и без фокус: „Искам да възстановя репутацията на Обединените нации като източник на иновации, партньорство и резултати“.
Следващият кръг ще се състои в сряда. На него петте страни постоянни членове на Съвета за сигурност (САЩ, Китай, Русия, Великобритания и Франция) за първи път ще гласуват с цветни бюлетини. Въпреки че вотът ще е таен, всеки от кандидатите ще разбере дали ще бъде блокиран от една или повече от държавите, които имат право на вето.

Източник – http://BNews.bg


image0 (9K)